pondělí 24. února 2020

Úklid

Nevadí mi žádný druh úklidu. Vytřu, vyluxuju, utřu prach, umyju okna, dokonce i žehlím ručníky. Ale mám jednu věc, kterou skutečně nenávidím. Je to zbavení se nepotřebných věcí.
V mém chápání neexistuje totiž nepotřebná věc. Každá splňuje jednu z těchto tří možností:
Mohlo by se to někdy hodit
Někdo to pro mě vytvořil, má to nějakou cenu
Vyhozením zatěžuju přírodu
Když už tedy nebylo vyhnutí (a hnutí v té spoustě věcí), vytvořila jsem si při úklidu soubor rad, které se vám také mohou hodit (kdyžtak je jako nepotřebné můžete vyhodit).

1. Jarní úklid zahajte v lednu. (Letos to už nestihnete, ale to je tím, že jsem tuze dlouho dokončovala tento článek kvůli zaneprázdněnosti úklidem a tak publikuji až na konci února. Ale nevadí, leden je každý rok). Začít v lednu má několik výhod. Jednak jste ještě v opojení (někdo i alkoholovém) a máte na mysli předsevzetí, do kterých se s vervou pustíte. Není nic snazšího dát si do předsevzetí - konečně vyhodím ty dopisy bývalého přítele, nebo ten starý svetr, v kterém vypadám příšerně, i když je tak úžasně pohodlný. Navíc v lednu máte i hodně času. Počasí ven moc neláká, na zahradě není potřeba dělat, jste odpočatí po vánocích (já vím, jak kdo). A v neposlední řadě v lednu ještě nesvítí tolik slunce a tak nejsou tolik vidět šmouhy, prach a špína, a vy jste s úklidem o hodně spokojenější.
2. Pořiďte si malé skříně. Když má člověk malé skříně, nemá kam věci dávat (pokud nechce stále překračovat nějaké hromady na zemi), a tím pádem si pořídí i málo věcí. Tento fígl jsem vyzkoušela u dcery. Je pravda, že stále od ní slyším "nemám, co na sebe", ale uklidňuje mě, že právě tuhle větu by říkala i u velké skříně plné slušivého oblečení.
3. Účastněte se dobrovolnických činností. Na tuto radu se můžete podívat také ze dvou úhlů. Jednak přijdete na to, že jsou lidé, kteří mají ještě méně než vy, a také žijí. A za druhé se můžete některých věcí šikovně zbavit tak, že je darujete těmto druhým, kterým udělají radost. Zvlášť doporučuji dobrovolnickou činnost věnovat dětem. Pak jim můžete za "odměnu" dávat cokoliv, co nepotřebujete. Je jen důležité správně jim důležitost tohoto předmětu zdůvodnit. (Ze starých novin uděláte čepici, ze zbytků dřevěného nábytku loď, plastová láhev je vlastně konvička, a takto můžete pokračovat). Hlavně věci nechávejte dětem, ať udělají radost i jejich rodičům.
4. Nepouštějte děti na kroužek keramiky nebo modelářství. Zde se jedná naopak o vaše děti. Pokud je máte, tak zásadně nedovolte, aby navštěvovaly některý kroužek, z kterého si můžou něco odnést domů (viz. bod 3). A nejhorší, co může být, jsou jejich vlastní výrobky. Zvlášť, pokud je dítě šikovné nebo citlivé, nedokážete výtvor vyhodit. A bude se vám hromadit vystavené na policích a budete utírat prach a nadávat, ale nedovolíte si nic vyhodit.
5. Sbírejte jen malé věci. Pokud vy samy musíte něco hromadit, rozhodně si nevybírejte velké věci. Encyklopedie, auta, pánvičky... a jiné nesmysly. Vyberte si něco malého, třeba odznáčky, nebo něco, co nabývá dokonce časem hodnoty - jako mince a známky. (Jednou možná prodáte a pořídíte si větší byt, ať máte kam věci dávat).
6. Neberte si slevové letáky s výhodnými cenami. Děláme to všichni. Ale obchodníci vědí, jak na nás. Díky slevám nakoupíme "výhodně" věci, které buď nepotřebujeme, nebo doma skladujeme větší množství. Například koupíte mouku, mysli (nejde mi přehláska u, a sem se hodí i takto), když si přinesete v mouce breberky, s radostí se v zásobách rozmnoží a zlikvidují vám ostatní věci dokonale. Pokud zrovna neholdujete broučkům, budete muset všechno "levně nakoupené" vyhodit.
7. Nedívejte se dozadu. Nikdy, ale skutečně nikdy, nelitujte, že jste něco vyhodit neměli. Ono to totiž opravdu tak funguje, že v okamžiku, kdy něco konečně vyhodíte, budete to potřebovat. Takže takto ne. Je to jednou pryč, naordinuji si alzheimera a prostě na věc zapomenu. Je z domu, je pryč. Jako by nebyla. Smutnit, plakat, nadávat, nemá cenu.
8. Podívejte se na to, co vyhazujete. Toto je bonusová rada. Když už vyhazujete tu nechutnou kabelku po babičce, podívejte se, jestli v ní náhodou nejsou peníze. Nebo v té igelitce starožitná váza... Prostě s odvahou, ale rozmyslem.

Jdu přerovnat krabice, protože máme ty malé skříně, šikovnou dceru a rodiče sledující slevové letáky,.. a také drahé přátele, kteří vědí, co se nám určitě hodí.
Přeji vám hodně úspěchů, ať už při zimním nebo jarním úklidu. A když už se vám nic vyhodit nepodaří, tak alespoň můžete pociťovat radost a vděčnost, kolik jste si toho už nasyslili (moje útěcha) :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji moc za návštěvu i komentář. Jak jsem se přesvědčila, jste skvělí .-)